Конференција ,„Пет година изазова, посвећености и успеха Агенције за квалификације“
Конференција „Пет година изазова, посвећености и успеха Агенције за квалификације“ одржана je 15. септембра 2023. године у просторијама Привредне коморе Србије и имала је циљ да се представи мисија и резултати досадашњег рада Агенције за квалификације, у светлу развоја образовања као области од примарног значаја Републике Србије.
Конференција је прилика да се сагледају изазови пуне имплементације Националног оквира квалификација Републике Србије (НОКС) и да се осврнемо на усклађивање политика целоживотног учења са привредним развојем наше државе, као и да се размене искуства сарадње Агенције за квалификације са националним и међународним организацијама и институцијама. Догађај је окупио стручњаке, креаторе политика, партнере, представнике образовања и привреде, као и друге актере заинтересоване за развој система образовања Републике Србије.
Уводним обраћањем конференцију је отворио Председник скупштине Републике Србије др Владимир Орлић и нагласио да ће Скупштина Србије, заједно са Агенцијом за квалификације, радити на остварењу циљева, а један од њих, који је и међу приоритетима државне политике, јесте да младе образоване људе који су отишли у иностранство вратимо кући.
Значај резултата рада Агенције нагласила је Проф. др Маријана Дукић Мијатовић, државна секретарка у Министарству просвете и подсетила је да је недавно усвојен сет закона чија ће примена унапредити рад Агенције за квалификације и да у наредном периоду очекује се и доношење преосталог пакета просветних закона.
Саветник председнице Владе Србије и државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација Вукашин Гроздић истакао је као посебно важно смањење рокова за признавање диплома наших људи који се враћају из иностранства, а које од успостављања Агенција евикасно и у најкраћим роковима реализује. Нагласио је да то показује да ми имамо систем који може да препозна квалификације из иностранства и да људима који их имају омогући да раде на нашем тржишту и помогну нашој економији.
Руководилац Центра за едукацију и дуално образовање ПКС Мирјана Ковачевић објаснила је да је најчешћи узрок структурне незапослености бржи технолошки напредак привреде у односу на промене које се чине у образовноим систему и да је потребно да се ради још брже на усклађивању потреба тржишта рада са променама у образовном сектору. Истакла је да ПКС добро сарађује са Агенцијом за квалификације и навела да је веће уважавање мишљења привреде у изради стандарда квалификација почело развојем дуалног образовања. Указала је да неопходно иновирање постојећих квалификација увођењем дигиталних компетенција у складу са потребама привреде, развој квалификација од значаја за развој зелене економије.
О историјату и развоју образовања у сектору полиције говорио је Жељко Бркић, државни секретар у Министарству унутрашњих послова Србије, а о важности развоја модела дуалног образовања Габријела Грујић, директорка Канцеларије за дуално образовање и Национални оквир квалификација која се обратила путем видео линка. О улози и важности Агенције за квалификације у српском образовном систему говорили су и Дејан Филиповић, проректор за наставу Београдског универзитета и Бранко Божић председник Управног одбора Агенције. Одржани су панели на којима се дискутовало о изазовима примене Националног оквира квалификација, важности целоживотног учења и усклађености са привредним развојем Србије, законодавној регулативи и другим темама важним за рад Агенције.
Преглед рада Агенције за квалификације у претходном петогодишњем периоду дао је директор проф. др Часлав Митровић у свом уводном излагању.
У Панелу „Изазови примене Националног оквира квалификација“ говорио је Милош Благојевић, помоћник министра за средње образовање и васпитање и образовање одраслих и остали учесници, испред Завода за унапређивање образовања и васпитања Маја Тодоровић, руководилац Центра за стручно образовање и образовање одраслих; Александра Милићевић, руководилац службе за дуално образовање и образовне политике Привредне коморе Србије; проф. др Виктор Недовић, председник Секторског већа за за сектор пољопривреде, производње хране, шумарства, рибарства и ветерине; Мирјана Поледица, руководилац ENIC-NARIC центра Агенција за квалификације и Марина Флего, координатор Центар за развој квалификација и подршку секторским већима НОКС-а Агенције за квалификације.
О теми „Целоживотно учење у корак са привредним развојем Републике Србије“ у панелу је говорила помоћницу министра туризма и омладине Републике Србије Ивана Антонијевић и дала осврт на значију успостављања система каријерног вођења и саветовања и стратешке омладинске политике. У панелу су учествовали Илија Кнежевић, Сектор за подршку запошљавању, начелник одељења дирекције Националнa службa за запошљавање, Ивана Ковачевић, руководилац Службе за едукацију Привреднa коморa Србије, Владимир Цвијовић, заменик директора Установе Студентски центар "Београд" и Зоран Спасић, руководилац ЈПОА центра Агенција за квалификације.
Искустава сарадње пројектних партнера размењена су у оквиру истоименог трећег панела у ком су говорили испред Министарства просвете Републике Србије Радован Живковић; проф. др Синиша Ђурашевић, Биолошки факултет Универзитета у Београду, члан Управног одбора Агенције за квалификације; Тина Шарић, директорка ERI SEEЧ Јелена Стефановић, Знањем до посла (Е2Е); Марко Ракић, представник UNICEF-а; Ксенија Папазоглу, представник UNHCR-а.
Осврт на Национални оквир квалификација у светлу законске регулативе и значај инспекцијских послова за успостављање квалитетног система образовања на свим нивоима дали су ученици четвртог панела Весна Загорац из Министарства просвете Републике Србије, Владимир Бојковић правни консултант у области образовања и Наташа Ћирић руководилац службе за ОПП Агенције за квалификације.