Четврти национални дијалог јавно признатих организатора активности образовања одраслих - других организација и послодаваца
„Четврти национални дијалог јавно признатих организатора активности образовања одраслих - других организација и послодаваца“, одржан 12. и 13. октобра 2023. године у Врњачкој Бањи, имао је за основни циљ представљање досадашњих резултата на уређивању система неформалног образовања одраслих у Републици Србији. Скуп је организовала Агенција за квалификације, уз подршку пројекта Знањем до посла.
Учеснике скупа поздравио је директор Агенције за квалификације, проф. др Часлав Митровић. Присутнима су представљени кораци и процедуре при акредитацији програма за добијање статуса ЈПОА. Руководилац Центра за акредитацију ЈПОА, Зоран Спасић пренео је досадашња искуства и мапиране изазове у поступку акредитације програма ЈПОА. Указано је на значај стандарда квалификације као основе за развој програма обуке. Марина Флего, координаторка Центра за развој квалификација и подршку секторским већима НОКС-а дала је преглед квалификација које се могу стицати неформалним путем и указала на могућности проходности кроз нивое Националног оквира квалификација Републике Србије (НОКС).
Координатор Центра за акредитацију ЈПОА, Самир Хоџић одржао је радионицу за припрему предлога програма неформалног образовања одраслих. Ивана Чворовић Плавшић, координаторка за развој квалификација у средњем образовању и васпитању указала је на значај каријерног вођења и саветовања у контексту неформалног образовања, на кључне кораке при изради програма КВиС, као и на недавно израђене дигиталне алате и инструменте за каријерно вођење и саветовање. Представљени су примери добре праксе и мапирани су изазови при вођењу документације и исправа у образовању одраслих (сертификата и уверења).
Координаторке Центра за акредитацију ЈПОА, Милица Јелић Мариоков и Бранкица Коцић указале су на значај самовредновања и спољашњег вредновања у функцији квалитета и одрживости ЈПОА. Представљени су стандарди за вредновање квалитета рада ЈПОА, као и кључни кораци при вршењу самовредновања и спољашњег вредновања. Програмска директорка Ernst Klett-а, Јелена Јаковљевић пренела је утиске и искуства ЈПОА који је учествовао у пилотирању спољашњег вредновања. Као један од кључних изазова у поступку спољашњег вредновања навела је прикупљање доказа остварености индикатора стандарда за спољашње вредновање квалитета рада ЈПОА.
Александра Митровић указала је на искуства Средње стручне школе из Крагујевца, партнера у пројекту Erasmus + Микроквалификације – Нови начин за јачање компетенција у стручном образовању. Представила је појам микроквалификација и могућности њихове интеграције у систем стручног образовања Републике Србије, у складу са настојањима Европске Уније да се омогући стицање и признавање микроквалификација на територији ЕУ и шире. Проф. др Синиша Ђурашевић представио је пројекат Развој смерница за имплементацију микрокреденцијала у високом образовању (енг. MICROGUIDE). Указао је на флексибилност коју микрокреденцијали нуде у образовању и обукама, као и на могућности креирања програма, препознавања и признавања микрокреденцијала у високом образовању.
Учесници скупа били су представници Националне службе за запошљавање, ЈПОА, привреде, школа и експерт пројекта „Знањем до посла“. Учесницима је дата могућност да покрену дискусију о релевантним темама и добију одговоре на питања која су се, пре свега, односила на предуслове за акредитацију ЈПОА и реализацију саме обуке.
Завршну реч скупа дао је директор Агенције за квалификације, проф. др Часлав Митровић.