ETF Форум за осигурање квалитета у стручном образовању (ВЕТ): Осигурање квалитета услуга каријерног вођења и саветовања – компетенције каријерних практичара
Од 19. до 21. новембра 2024. године, Агенција за квалификације била је домаћин ETF Форума за осигурање квалитета у стручном образовању (ВЕТ), који организује Европска фондација за обуку (ETF) у сарадњи са Агенцијом за квалификације. Скуп је окупио стручњаке, доносиоце одлука и представнике земаља чланица укључујући Тунис, Мароко, Египат, Израел, Јордан, Турску, Јерменију, Босну и Херцеговину, Црну Гору, Северну Македонију и Србију.
Фокус Форума била је осигурање квалитета услуга каријерног вођења и саветовања, као и развој компетенција каријерних практичара као кључног елемента у стручном образовању и систему целоживотног учења. Поред тога, значај осигурања квалитета у овом сектору посебно се нагласио као основа за унапређење и јачање система каријерног саветовања.
Током три дана одржана је серија панел дискусија које су окупиле актере политика и носиоце активности каријерног вођења и саветовања у Србији. Панели су били прилика за отварање дијалога о политикама каријерног вођења и саветовања, плановима за унапређивање, размену примера пракси из различитих сектора.
Машински факултет, Универзитета у Београду био је прва станица и домаћин свечаности отварања Форума који је окупио представнике министарстава, владиних канцеларија и агенција, представнике међународних и европских институција. Проф. др Часлав Митровић, директор Агенције за квалификације, започео је добродошлицом уводна излагања у ком су се учесницима Форума обратили доносиоци одлука и политика важних за успостављање система каријерног вођења и саветовања. Излагање су имали: декан Машинског факултета, проф. др Владимир Поповић; помоћник министра за међународну сарадњу и европске интеграције Министарства просвете, др Александар Јовић; в.д. помоћника министра за рад и запошљавање из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Зоран Мартиновић; државни секретар у Министарству туризма и омладине, Енес Бухић; и представница Делегације Европске уније у Србији, Ирена Радиновић.
У свом излагању, проф. др Габријела Грујић, директорка Канцеларије за дуално образовање и Национални оквир квалификација Владе Републике Србије, указала је на значај каријерног вођења и саветовања као неодвојивог дела успостављеног оквира квалификација који води појединце кроз путеве целоживотног учења. Тим излагањем отворен је Форум за осигурање квалитета у ВЕТ.
Први панел окупио је доносиоце одлука и представнике пројеката који подржавају успостављање квалитетних услуга каријерног вођења и саветовања у Србији. Панелисти су били Помоћник министра просвете др Александар Јовић, Ведрана Перовић из Министарства туризма и омладине, Оливер Штрајт пројекат „Знањем до посла“ и Ивана Чворовић Плавшић из Агенције за квалификације.
Други панел био је прилика да образовне институције са становишта менаџмента отворе дијалог о квалитету услуга каријерног вођења и саветовањ. Панелисти су били проф. др Живана Јаковљевић, продекан за научно истраживачку делатност Машинског факултета, Мирјана Катић директорка Математичке гимназија, Миливоје Ђорђевић директор Техничке школе Власотинце, Никола Матковић директор Хемијско-технолошке школе из Суботице и Биљана Ђорђевић директорка Економске школе из Лесковца.
Први дан Форума настављен је са две панел дискусијама у Ваздухопловној академији. Тема „Управљање каријерним вођењем и саветовањем“ окупила је преставнике институција док су панелисти били Драгица Ивановић, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања; Снежана Клашња, Министарство туризма и омладине; Емилија Марковић из Канцеларије за дуално образовање и НОК; Јасмина Шантић из Националне службе за запошљавање, Мирјана Бојанић, Пројекат „Знањем до посла“ и Зоран Спасић, Агенције за квалификације.
Панел на тему „Образовање и обуке каријерних практичара“ бавио се кључним питањима у вези са образовањем и обуком каријерних практичара и осигурањем квалитета њихових компетенција. Панелисти су били: Маја Тодоровић из Завода за унапређивање образовања и васпитања, др Елизабета Каралић из Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, проф. др Александра Пејатовић и проф. др Дубравка Михаиловић са Филозофског факултета Универзитета у Београду, Марко Банковић из Фондације Темпус и Јелена Стефановић из пројекта „Знањем до посла“.
Други дан Форума започео је у Првој економској школи, где су представници организација цивилног друштва и акредитовани провајдери услуга каријерног вођења и саветовања дискутовали о праксама каријерног вођења и значају процеса осигурања квалитета компетенција каријерних практичара. Учесници панела били су представници UNICEF-а Марко Ракић, СОС Дечија села Милорад Младеновић, Caritas Србија Марина Костић, КОМС-а Милица Борјанић и НАПОРА-а Лазар Ђокић.
Послодавци су били учесници наредног панела, где су разматрали значај каријерног вођења и саветовања, посебно у периоду транзиције појединца са образовања на тржиште рада, начин укључивања послодаваца у ВЕТ систем, као и у контексту дуалног образовања,. Панелисти су били представници великих компанија и чланови школских тимова за каријерно вођење и саветовање Владан Дојчиновић, Robert Bosch и Горан Срезоски, Златиборац, Лидија Матијаш из Привредне коморе Србије, Теодора Павићевић, компанија МИНД и др Слађана Средојевић из Удружења банака Србије.
У Угоститељско туристичкој школи и Хотелу Палас учеснике Форума угостили су наставници и ученици школе и презентовали пример учеља кроз рад.
Рад у панелима настављен је са каријерним практичарима који су из првог лица говорили о изазовима у пракси, образовању и усавршавању практичара и значају процеса обезбеђивања квалитета рада практичара кроз процес сертификовања. Панелисти су били представници београдске отворене школе, Националне службе за запошљавање, Job info центра Пирот и СОС Дечија села.
Панел сесије Форума затворили су директор Угоститељско туристичке школе Игор Гвозден, чланице Тима за каријерно вођење и саветовање Ваздухопловне академије Наташа Милић и Светлана Стојиљковић, Јадранка Војнић Пурчар из Хемијско технолошке школе Суботица, Јасмина Ђорђевић Техничка школа Власотинце, Мирослав Петровић СШ Кнез Александар Карађорђевић Крагујевац, Марија Ковачевић Мишић Музичка школа Војислав–Лале Стефановић Ужице, Јелена Филиповић Економски факултет Универзитета у Београду. Панелисти су пренели своја искуства у подршци ученицима и праксама каријерног вођења и саветовања.
Наставницима су се придружили ученици Угоститељско туристичке школе и Ваздухопловне академије говорећи о својим каријерни одлукама и улози њихових наставника и школе у доношењу каријерних одлука.
Трећи и последњи дан посете, 21. новембра, одржан је у Привредној комори Србије. Учесници Форума су поделили своје повратне информације, препоруке и разматрали закључке стечене током посете, уз представљање искустава и пракси у осигурању квалитета каријерног саветовања и усмеравања из њихових земаља. Примере праксе осигурања квалитета компетенција каријерних практичара представили су представници Израела и Северне Македоније. Последњи дан Форума био је прилика са се представи систем лиценцирања каријерних практичара у Естонији.
Овај скуп је значајан корак ка унапређењу система каријерног вођења и саветовања у Србији, као и стварању платформе за међународну сарадњу и размену добрих пракси у области осигурања квалитета и развоја компетенција каријерних практичара.