Симпозијум на тему – Аутоматско признавање Iuav University of Venice, Venice МПНТР
Прикључивање програму који је организован у циљу олакшавања метода и активности у аутоматском признавању диплома у региону Јадранске регије, којој припадају Италија, Албанија, Грчка и државе бивше Југославије суштински је важно за унапређивање могућности признавања диплома стечених на ВШИ у Републици Србији и запошљавања наших држављана. Позив за директно учешће на симпозијуму је био крајњи моменат за активацију Републике Србије, имајући у виду да се овај пројекат завршава у августу ове године, али да ће бити настављен ускоро.
Покренут је вебсајт Јадранске мреже аутоматског признавања, који ће постати активан за рад евалуатора нашег региона. Представљена је публикација „Транснационално образовање у 4 земље Јадранске регије“ – односи се на Италију, Грчку, Хрватску и Словенију, као државе које су презентовале легислативу, контролу квалитета и информације о начину признавања квалификација стечених у тзв. Транснационалном образовању (Transnational Education / TNE).
Поподневни програм се састојао не само од презентације публикације о транснационалном образовању за присутне чланове регије, већ је омогућено и онлајн присуство свих пријављених учесника овог симпозијума. Модератор и домаћин, Лука Лантеро, директор италијанског центра ENIC/NARIC је пратио коментаре и упите олајн учесника и одговарао на њихова питања, а омогућио је и да присутни учесници симпозијума. Руководилац центра ENIC/NARIC Мирјана Поледица објаснила је разлог укључивања у пројекат у овом моменту и изразила вољу Србије да буде активан учесник и будућег пројекта Јадранске регије, те је објаснила тумачење појма аутоматског признавања из угла процедуре признавања страних високошколских испрва и става Агенције за квалификације. Пројекат траје две године, од септембра 2020. и трајаће до 30. августа 2022.године. Очекује се наставак активности на ову тему.
Позив за учешће на симпозијуму је добијен директно од домаћина – CIMEA – ENIC/NARIC центра Италије. Симпозијум је организован уз гостопримство и подршку Универзитета у Венецији (Universita Iuav di Venezia), које је омогућило да, поред самог симпозијума, пројекат има и организациону подршку административног особља Универзитета. Финансијска подршка пројекту је заснована на посебном делу програма Erasmus + Европске Уније, што имплицира да је будућност оваквих активности препозната на ширем европском простору високог образовања, као и заједничком тржишту рада (што не искључује државе које још увек нису чланице Европске Уније).